سخنرانی مهندس اعزازی در 5 همايش چشم انداز صنعت فولاد

AmyarPoolad-Ezazi-Speech-s

فرمول های قیمت گذاری زنجیره تولید (شمش فولادي و میلگرد)

هفتم بهمن ماه 1393، صنعت فولاد ایران و جهان، شاهد پنجمین گردهمایی بزرگان و نام آوران عرصه صنعت فولاد بود. "پنجمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران" تحت تاثیر رونمایی از "طرح جامع فولاد کشور" قرار داشت. این طرح به منظور بررسی کاستی های موجود و هموارسازی بستری برای رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 تدوین شده است.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن اشاره به مطالعات جدی در زمینه تدوین طرح جامع فولاد در یک سال گذشته، برای رونمایی از این طرح در یک ماه آینده ابراز امیدواری کرد. کمبودهای آشکار در زمینه کنسانتره و سنگ آهن، علت فقدان همبستگی در زنجیره صنعت فولاد است. به گواه کارشناسان، توسعه فعالیت های اکتشاف و استخراج مواد معدنی، در کنار سرمایه گذاری مشترک با سایر کشورها به منظور تجهیز معادن و ایجاد واحدهای معدنی جدید، راه برون رفت از وضعیت موجود و رسیدن به افق 1404 است. با توجه به این مسائل، آقای نعمت زاده، ضرورت هدایت صنعت فولاد کشور به سمت توسعه بیشتر را یادآور شدند.

در ادامه  پنجمين همايش چشم انداز فولاد و معدن ايران در سالن اجلاس سران مهندس عبدالله اعزازی به ایراد سخنرانی پرداختند.

بررسی نحوه قیمت گذاری شمش فولادی در کشور، همواره موضوع بحث کارفرمایان و خریداران بوده است. آقای اعزازی در ابتدای صحبتهایشان به موقعیت جغرافیای گروه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کردند و امکانات زیربنایی آن را به اختصار و به کمک نمودار تشریح نمودند.

تاریخچه گروه ملی صنعتی فولاد ایران، بخش بعدی صحبت های ایشان را به خود اختصاص داد و مسیر طی شده در یک دوره به قدمت تقریبی  نیم قرن را برای شنوندگان ترسیم کرد. ایشان با اشاره به کارخانجات متعدد تشکیل شده در طول این سالها، به ظرفیت اسمی تولید شمش و محصولات نهایی این کارخانجات اشاره کردند تا شنوندگان، با فراز و نشیب های تولید در این سالها، با جزئیات بیشتری آشنا شوند.

خطوط تولید، ظرفیت اسمی، نوع و سایز محصولات برخی از این کارخانجات، بخش بعدی سخنرانی بود. سپس شنوندگان در جریان برخی دستاوردها و افتخارات گروه ملی صنعتی فولاد ایران قرار گرفتند تا مزایای گروه ملی صنعتی فولاد ایران، بهتر و پررنگتر دیده شود.

در ادامه، آقای اعزازی به بررسی تحلیلی ظرفیت فاز یک فولادسازی تامین شمش مورد نیاز پرداختند و ضمن بررسی مسیر مطلوب در یک افق 10 ساله تا سال 1396، مسیر فعلی را با اشاره به فازها و ظرفیت های فولاد سازی در طول یک دوره مشخص  با ذکر اعداد مورد مقایسه دقیقتری قرار دادند. ظرفیت تولید واحدهای احیاء مستقیم در بازه 1397 تا 1402، قسمت دیگری از صحبت های مهندس اعزازی را به خود اختصاص داد.

پس از پایان بخش اول سخنرانی، آقای اعزازی زنجیره صنعت فولاد را متشکل از شش حلقه استخراج سنگ آهن، تولبد کنسانتره، گندله سازی، تولید آهن اسفنجی، تولید شمش فولاد و تولید محصول نهایی برشمردند و اهمیت سهم نورد و فولادسازی در قیمت محصول نهایی را با مقایسه قیمت های تولید داخلی و وارداتی یادآور شدند. از بخش های شنیدنی و تامل برانگیز این سخنرانی، بررسی عددی شمش و میلگرد وارداتی در یک سال گذشته، و تحلیل میزان شمش و میلگرد تولید داخل در 3 سال گذشته بود. نتیجه این بود که با توجه به نرخ بازده مواداوليه و نسبت قيمت شمش به ميلگرد توليد داخل ، ادامه فعاليت كارخانجات نوردي به هیچ وجه اقتصادی نبودهو فرمول قبلي ايميدرو (16-84) در حال حاضر نيز منطقي و منصفانه مي باشد!

برای اثبات این موضوع، اسنادی از شرکت معتبر دانیلی ایتالیا، مورد استناد قرار گرفت. مقایسه نرخ بازده ایده آل مواد اولیه با نرخ بازده خطوط قدیمی نورد کشور، در کنار در نظر گرفتن هزینه تبدیل برای این منظور مورد استفاده قرار گرفت.

در بخش بعدی سخنرانی، فرمول های قیمت گذاری زنجیره تولید، در طول سالهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت و چالش های فرمول قیمت شمش وارداتی و داخلی به گونه ای جدی تر تحلیل و بررسی گردید. پس از نمایش نمودار بهای سنگ آهن بر اساس دلار بر تن، آقای اعزازی سوابق و دلایل فرمول گذاری برای محصولات زنجیره تولید، رقبای موجود در بازار و توجه ناگزیر به شرایط بحران اقتصادی را مورد تاکید دوباره قرار دادند و ضمن بررسی موشکافانه این سوابق در جداول و نمودارهای متعدد، بر ضرورت بازنگری تعرفه های محصولات فولادی پافشاری کردند.

دانلود فایل پاورپوینت مربوط به سخنرانی

در صورت تمایل می توانید اسلایدهای مربوط به پاورپوینت را در گالری زیر، مستقیما مشاهده فرمایید.

 {gallery laout=flow rows=2 cols=7 width=100 height=56 crop=1  labels=labels
         alignment=center orientation=horizontal
         buttons=1 links=1 counter=1 overlay=1 captions=none
lightbox=boxplus/darkrounded lightbox_thumbs=outside rotator_trigger=mouseover
preview_margin=5 preview_border_style=ridge preview_border_width=5
preview_border_color="#000" preview_padding=4 lightbox_transition=circular rotator_alignment=e rotator_transition=exponentia}/articles/ezazi-speech{/gallery}

 

اطلاعات تماس

آدرس دفتر مركزي: تهران، سعادت آباد، علامه شمالی، نبش خیابان بیست و دوم غربی، پلاک 2، ساختمان فرحان، طبقه پنجم

تلفن و فکس: 22366027-22366028-22366047

ایمیل: info@apec-co.com