گفت و گو با دنياي اقتصاد در روز صنعت و معدن

a-ezaziمدیر عامل «آمیار پولاد» در گفت و گو با دنياي اقتصاد در روز صنعت و معدن

مدیران دولتی به پتانسیلهای داخلی اعتماد کنند

عبدالله اعزازي مدير عامل شركت مهندسي آميار پولاد، طی سالهای 58 تا 84 در مجتمع فولاد خوزستان عمر گذرانیده و در سمتهای مختلفی مانند کارشناسی برق فولادسازی، معاونت تولید مجتمع، مجری طرحهای فولاد خورستان، معاونت بهره برداری فولاد خوزستان، معاونت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی فولاد و مدیریت فولاد ایمیدرو و ... مشغول به فعاليت بوده و تجربیات گسترده ای در این حوزهها کسب کرده است. با او به گفت و گو نشستیم تا درباره زمینههای کاری و دغدغه هایش به عنوان مدیرعامل یک شرکت مشاوره و طراحی صنعت فولاد، بیشتر بدانیم و بشنویم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آمیار پولاد معتقد است که بومی سازی در همه زمینهها باید در دستور کار دولت یازدهم باشد. همچنین برای پیشبرد پروژههای صنعتی همچون فولادسازی، دولت باید به طرحهای بزرگ پول تزریق کند.

اعزازي با اعلام این مطلب افزود: شرکت مهندسی آمیارپولاد در سال 86 به عنوان یک شرکت دانش بنیان تاسیس شد و مهم ترین فعاليت هاي آن نظارت، مشاوره و مهندسی است. در اين شركت نیروهای متخصص جوان و افراد با تجربه، در كنار هم تركيب مناسبي ايجاد نمودهاند تا کارهایی که در حوزه طراحی و مشاوره انجام مي شود کارهای پخته و در تراز کیفی بالا باشد.

وي در ادامه افزود: در سالهای گذشته سعی کردیم زیرساختهای شرکت مانند سخت افزارها و نرم افزارها و آموزش نیروها را گسترش و سامان دهیم. انتظار داریم امسال نیزکار بیشتری انجام دهیم. اما اگر دولت بخواهد بدهی هایش را تصفیه کند، برای ما هم زمان میبرد و بعید میدانم بسیاری از پروژهها امسال عملياتي شود.

وی درباره فعالیتهای آمیار پولاد گفت: تاکنون مجموع فعاليت هاي ما بيشتر مشاوره و مهندسی، نظارت بر پروژهها و مطالعات امکان سنجی بوده است، اما در نظر داريم کارهای بزرگتری در زمینه تدارکات و تامین تجهیزات انجام دهیم و به سمت مهندسی تامین و تدارکات پیش برویم. امیدوارم بتوانیم با کمک دولت این موارد را گسترش دهيم.

اعزازی پروژههای آمیار پولاد را ترکیبی از کارهای دولتی و خصوصی دانست و اظهار داشت: تاکنون سه دسته کار انجام داده ایم: بخشی از کار ما این است که به عنوان ارائه خدمات مشاور و نظارت بر انجام پروژهها انجام وظیفه کنیم. به عنوان مثال، در پروژههای فولاد خراسان به عنوان دستگاه نظارت فعالیت داریم، در مجتمع فولاد اردکان به عنوان مسؤول دستگاه نظارت بر اجرای یک واحد احیای مستقیم با ظرفیت حدود 960 هزار تن در سال حضور داریم، در نورد بردسیر به عنوان مشاور مهندسی پروژه به فعاليت هستیم.

مدير عامل شركت مهندسي آميار پولاد ادامه داد: دسته دوم پروژههای ما کارهای طراحی و مهندسی است كه ازجمله اين موارد مي توان به طراحی سیویل و سازه و نیز برقرسانی فولاد سازی مجتمع فولاد سبزوار(شرکت انرژي گستر نصير)، طراحي پروژه تصفیه خانه آب و آبرسانی فولاد سازی مجتمع فولاد شادگان (شرکت صنایع فولاد گسترش)، طراحی سیویل و سازه فولاد سازی مجتمع فولاد بافق (شرکت تام ایران خودرو)، طراحی سیویل و سازه فولادسازی مجتمع فولاد بردسیر (شرکت تام ایران خودرو)، طراحی سیویل و سازه پروژه گندله سازی مجتمع فولاد خراسان (شرکت پاميدکو) و طراحی سیویل و سازه فولاد سازی مجتمع جهان فولاد سیرجان (شرکت MMTE) و طراحی سیویل و سازه نورد مجتمع جهان فولاد سیرجان واقع در بردسير و طراحی اعلام و اطفای حريق مجتمع ذوب آهن پاسارگاد واقع در کوار شيراز اشاره كرد.

اعزازی، سومین دسته از فعاليتهاي این شرکت را در حوزه مطالعات و تهیه طرح ها و گزارشهای فنی و اقتصادی و امکانسنجي ذکر کرد كه برای پروژههای مختلف، مطالعات بسیاری انجام و به کارفرماهای محترم ارائه شده است.

وي افزود: در سالهای اخیر، بوروکراسیها بسیار سنگینتر شده و باعث کند شدن پروژهها گردیده است.

او همچنين با اشاره به فعاليت بانكها افزود: مشکل اصلي که با بانکها داریم این است که در دادن ضمانت نامه سختگیری میکنند و انتظاراتی دارند که ما نمی توانیم تامین کنیم. بانکها در دادن تسهیلات ضعیف اند.

وي سپس به گواهينامه ها و استانداردهاي شركت اشاره کرد و گفت: در زمینه طراحی اجازه کارهای مهندسی را از اداره صنعت و معدن تهران گرفته ایم. از جمله استانداردهای ما مي توان به دو ایزو 9001 و نيز اخذ مجوز از کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی اشاره كرد.

مدير عامل شركت مهندسي آميار پولاد با تاکید براينكه اگر امور کشور سامان یابد همه منتفع میشوند، افزود: اکنون ما در دوران تورم رکودی هستیم. دولت کاهش تورم را مد نظر دارد و جلوی تزریق پول را در تولید گرفته است. همچنین مشکل اشتغال در کشور وجود دارد و بحث کنترل تورم مشکلات را افزایش میدهد. باید پول تزریق کند تا موانع هموار شود. به نظر من اشتغال برای همه مهمتر از کنترل تورم است و دولت میخواهد با حل مسائل خارجی از خارج سرمایه وارد کند، اما این کار طول میکشد و به تنهایی کافی نیست.

وي درپايان به شركت هاي رقيب خارجي اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به قدرت شركت هاي خارجي ما باید به دنبال این باشیم که بسياري از كارخانهها بوميسازي شود. در یک زمان، مدیرانی که قدرت ریسکشان بیشتر بود و به مسائل ملی بیشتر اهمیت میدادند، تصمیماتی گرفتند و کارهایی مثل واحد زمزم، کنستانتره و ... بومی سازی شد. امکان بیش از 75 درصد داخلی سازی تجهیزات در کشور وجود دارد اما مدیرانی که قدرت ریسک بالا داشته باشند، می باید حضور پر رنگتری داشته و تصمیمات لازم را بگیرند. تمام واحدهای زنجیرهای فولاد، از معدن تا واحدهای پایین دستی، در داخل کشور قابل بومی سازی هستند، به شرطی که مدیران اعتماد کرده و مشاوران و سازندگان و پیمانکاران را درست انتخاب کنند و از آنها پشتیبانی نمایند.

برای دانلود فایل PDF این مصاحبه، کلیک کنید

اطلاعات تماس

آدرس دفتر مركزي: تهران، سعادت آباد، علامه شمالی، نبش خیابان بیست و دوم غربی، پلاک 2، ساختمان فرحان، طبقه پنجم

تلفن و فکس: 22366027-22366028-22366047

ایمیل: info@apec-co.com